Paylaş

Mimari Restorasyon Projesi Nasıl Yapılır?

Mimari Restorasyon Projesi Nasıl Yapılır?

Mimari Restorasyon Projesi Nasıl Yapılır?

Mimari restorasyon projesi denildiğinde insanlar, aslına zarar vermeden yenileme işlemi olarak algılayabilmektedir. Aslında genel hatlarıyla doğru bir açıklamadır. Mimari restorasyon, tarihi ve kültürel yapıların ana mimarisine zarar verilmeden başarılı bir şekilde eski haline getirilmesini sağlar. Bu hizmetler içerisinde yapının temizlenmesi bile yer alıyor. Profesyonel şekilde süreci yönetecek kişiler, en iyi restorasyon projesini ortaya koyacaktır.

Restorasyon, genel bir mimari işlemden öte daha farklı bir sektör olarak karşımıza çıkar. Özel yetiştirilmiş olan mimarlar tarafından verilmesi gereken hizmet olmasından dolayı ofis seçiminde de dikkatli olmak gerekir. Son dönemlerde insanların bu tarz hizmetlere karşı olan ihtiyacın doğmasından dolayı da hizmet veren firma sayısı artışa geçmiştir.

Mimari Restorasyon Projesi Nasıl Yapılır?
Mimari Restorasyon Projesi Nasıl Yapılır?

Restorasyon Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Restorasyon sürecinde dikkat edilmesi gereken belli başlı kavramlar bulunur. Bir restorasyon süreci yönetilirken doğru proje hazırlanması gerekir. Bu proje içerisinde tarihi eserler için kesinlikle mevcut durumları gözetilerek hareket edilmesi gerekir. Tarihi eser hakkında da tüm bilgilerin edinilmesi gerekir. Hikayesinde ve geçmişine göre de bir restorasyon projesi hazırlanır.

Restorasyon sürecinde bir diğer dikkat edilmesi gereken kesinlikle yasal süreçlerin takip edilmesidir. Türkiye içerisinde tarihi eserlerin korunması için çıkarılmış olan 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu doğrultusunda hareket edilmesi gerekir. Restorasyon sürecinde yapıların tarihi açıdan araştırmalar doğrultusunda yenileme işlemleri yapılır. Bu projenin profesyonel şekilde yönetilmesi gerektiğinden Mimari restorasyon projesi yapan ofisle anlaşmanız gerekir.

 

Restorasyonu Kimler Yapar?

Restorasyon ihtiyacı kimi zaman devlet kurumları kimi zaman da özel kuruluşlar için doğabilmektedir. Bu noktada mimari restorasyon projesi üretebilen mimarlık ofisleri ile iletişime geçmek önemlidir. Bu sektör içerisinde kendisini geliştirmiş ve hazırlamış olan kişiler, profesyonel olarak tarihi eserlerin ve yapıların eski haline kavuşturulmasında yardımcı oluyor.

Restorasyon normal bir tamirden oldukça öte bir çalışmadır. Decomes Mimarlık, son dönemlerde mimari projelerinizde sizlerin yanında oluyor. Yalnızca normal bir mimarlık projesi özelinde değil aynı zamanda restorasyon işlemleriniz için de sizlere hizmet sunuyor. İnternet sitemiz ve telefon numaralarımız üzerinden bizlere kolayca ulaşarak restorasyon sürecini yönetebilirsiniz.

Yazıyı Paylaş