Paylaş

Mimari Çizim

Mimari Çizim

Mimari Çizim

Mimari çizim demek bir bina için el kitabı demektir. Nihai ürünlerin neye benzeyeceğini önceden görmek ve müşterilere sunmak için hazırlanan mimari çizimler sayesinde nasıl bir sonuca varılacağı çok net şekilde görülür. Binaların genel bir görünümünü yani yükseklik açısından tasvir edilebilirliğini gözler önüne sermek için yapılan bir eylemdir. Mimari çizimlerde kullanılan tüm parçalar sonuçta da yerini alacak şekilde kullanılır.

Çeşitli şekilde ele alınan mimari çizimler söz konusudur. Bazı çizimler teknik olmaktan ziyade daha kavramsal şekilde ele alınır. Kaplamalar ve saha planları bu çizim kategorisine girer. Daha geniş projeler elde edilmek istendiğinde ise daha kapsamlı çizimlerin yapılması gerekir. Sayfalara, detaylara, spesifik özelliklere çizimlerle yer verilir. Amaç öncelikle yapım tekniğini yönlendirmektir.

Mimari Çizim
Mimari Çizim

Mimari Çizimin Tarihçesi

Sanat eserlerinden esinlenilerek ortaya çıkan mimari çizim her geçen yıl daha fazla gelişmeye hızla devam etmektedir. Avrupa’nın İtalyan Rönesans döneminde ünlü ressamlar, heykeltıraşlar ve sanatçılar hayal ettikleri binaların ve yapıların o dönemlerdeki canlı resimlerini oluşturmuşlardır. Mimari çizimler o dönemden bu zamana gelişerek şimdilerde daha ölçülü ve notlara sahip bir hale gelmiştir.

Başladığı dönemlerde sanatçıların akıllarında yer alanlar kağıtlara dökülmüştür. Günümüzde ise daha modern ve teknikleri güçlendirilmiş bir şekilde yeni yapıların üç boyutlu şekilleri çizimle kağıtlara ve hatta dijital ortamlara aktarılmaktadır. Odak noktası ise hem teknik hem tasarım ve proje olmaktadır. Müşterilerin akıllarında yer alanlar da mimarlar tarafından detaylandırılmaktadır.

 

Mimari Çizim Fonksiyonları ve Yararları

Bir yapının nasıl inşa edileceği, hangi tasarımların kullanılacağı, hangi tekniklerin yer alacağı gibi tüm detayları mimari çizim ile gözler önüne serilmektedir. İnşaat başlamadan evvel mutlaka tüm planlama yapılır ve çizim aşamasına bu şekilde geçilir. Mimari çizimler yapılmadığı takdirde binanın nasıl tasarlanması gerektiği konusunda ayrılıklara düşülebilir.

Proje uygulamada olduğu kadar çizim aşamalarında da başarılı mimarlar ile çalışan firmamız Decomes Mimarlık ile sizler de hayallerinizi ertelemeyin. Oldukça kullanışlı ve şık tasarımların yer alacağı evlerinizi, ofislerinizi ve diğer binalarınızı tasarlarken çizimle çalışan bir ekip size daima daha iyi gelecektir.

Yazıyı Paylaş